Lektion 2-6

Välkommen! Vänligen tänk på att din inställning påverkar hur du och andra upplever lektionen.

Var trevlig, kom förberedd med material och visa intresse för att få den bästa upplevelsen av undervisningen.

Lärandemål

Under den här lektioner kommer du att lära dig:

  • Förklara varför abort kan vara etiskt problematiskt genom att ge anledningar utifrån plikt-, konsekvens- eller sinneslagsetik.
  • Visa hur etnicitet, kön, sexualitet och socioekonomisk bakgrund påverkar religiös etik genom att skapa en Canva med en fråga och exempel för andra att läsa (kommer att finnas på toaletter och/eller i matsalen).
  • Indela Canva-exemplet i en religiös regel, ett etiskt synsätt och kontext genom att jämföra religion och kultur.

Lektionens upplägg

Lektionen börjar.

Del 1. Elever fortsätter med att skapa sina kunskapsartefakter.

Del 2. Eleverna ger varandra återkoppling genom att använda checklistan.

Exit ticket och läxa.

Del 1

Fortsätt tillsammans i era grupper med era gemensamma kunskapsartefakter.

Del 2

Ge varandra återkoppling enligt modellen.

Kolla din själv med frågorna:

  • Har ni valt Judendomen eller Islam och förklarar synen på abort, kön eller sexualitet?
  • Är trosuppfattningen plikt-, konsekvens- eller sinneslagsetiskt?
  • Har ni valt etnicitet, kön, sexualitet eller socioekonomisk bakgrund?
  • Använd Canvas för er religiösa regel, frågeställning och etik?
  • Jämfört era exempel med svensk eller annan kultur?
Återkoppling och framåtkoppling

Exit ticket

"Från återkopplingen lärde jag mig .."

Läxa

Förbered att presentera er gemensamma kunskapsartefakt nästa lektion.